The Aurora Borealis or northern light occur when solar flares react with the atmosphere near the north poles. The Aurora give off colred light because electricity is flowing. Which state of matter must the air be in for the Aurora to occur? A) gas B) liquid C) plasma D) solid

Answers

Answer 1
Answer: Answer: C) plasma

Natural phenomena characterized by colored lights in the sky, is caused by the interaction of charged particles of energy from the solar wind with the magnetic layer of the earth so we have turbulence and multicolored plasma clouds known as auroras arise.
Answer 2
Answer:

Answer:

C) plasma

Explanation:

Plasma is the state where electrons are stripped allow these gases to conduct electricity.


Related Questions

Nickel (II) ions form a complex ion in the presence of ammonia with a formation constant (Kf) of 2.0×10^8:Ni2+ + 6NH3 ⇌ [Ni(NH3)6]2+ Calculate the molar solubility of NiS in 3.1 M NH3. g
Balance P4O10 + H2O → H3PO4
Which one of the following compounds will NOT be soluble in water? Which one of the following compounds will NOT be soluble in water? LiOH BaSO4 NaNO3 MgCl2 K2S
Consider the following mechanism: O3 => O2 + O NO + O => NO2 What is the role of O2? A. intermediate B. catalyst C. reactant D. product
What is the difference between bio chemistry and organic chemistry​

FILL IN THE BLANKS (IMAGES ATTACHED)

Answers

Answer:

1chemical properties

2.chrmistry

3.precipitate

4.endothermic reaction

5.matter

6.physical property

7.chemical change

8.exothermic reaction

9.physical change

What is the molarity of a solution that contains 30 grams of naoh in 500 milliliters of solution?

Answers

Molar mass NaOH = 39.997 g/mol

number of moles solute:

n = mass of solute / molar mass

n = 30 / 39.997

n = 0.00075 moles of NaOH

Volume in liters:

500 mL / 1000 => 0.5 L

Therefore :

M = moles of solute / volume ( L )

M = 0.00075 / 0.5

M = 0.0015 mol/L

Answer: 1.5 M

Explanation:

200.0 grams of an organic compounds known to contain 98.061 grams of carbon, 10.381 grams of hydrogen, 32.956 grams of oxygen and the rest is nitrogen. what is the empirical formula of the compound? what is the molecular formula of the compound if its molar mass is 194.101?

Answers

Answer:

1. The empirical formula is C₄H₅N₂O

2. The molecular formula is C₈H₁₀N₄O₂

Explanation:

The following data were obtained from the question:

Mass of compound = 200 g

Carbon (C) = 98.061 g

Hydrogen (H) = 10.381 g

Oxygen (O) = 32.956 g

Empirical formula =?

Molecular formula =?

Next, we shall determine the mass of nitrogen in the compound. This can be obtained as follow:

Nitrogen (N) = 200 – (98.061 + 10.381 + 32.956)

Nitrogen (N) = 200 – 141.398

Nitrogen (N) = 58.602 g

1. Determination of the empirical formula of the compound.

C = 98.061 g

H = 10.381 g

O = 32.956 g

N = 58.602 g

Divide by their molar masses

C = 98.061 /12 = 8.172

H = 10.381 /1 = 10.381

O = 32.956 /16 = 2.060

N = 58.602 /14 = 4.186

Divide by the smallest

C = 8.172 /2.060 = 4

H = 10.381 / 2.060 = 5

O = 2.060 / 2.060 = 1

N = 4.186 / 2.060 = 2

Thus, the empirical formula of the compound is C₄H₅N₂O

2. Determination of the molecular formula of the compound.

Empirical formula of the compound => C₄H₅N₂O

Molar mass of compound = 194.101 g/mol

Molecular formula =.?

[C₄H₅N₂O]n = 194.101

[(12×4) + (1×5) + (14×2) + 16]n = 194.101

[48 + 5 + 28 + 16]n = 194.101

97n = 194.101

Divide both side by 97

n = 194.101 /97

n = 2

Molecular formula => [C₄H₅N₂O]n

=> [C₄H₅N₂O]2

=> C₈H₁₀N₄O₂

How can you remove sand from salt? Which physical property of sand was used in the process?

Answers

Answer:

You could collect the mixture and pour it in water, stir it , ad filter out the sand. This uses the physical property of solubility.

Explanation:

The salt dissolved, the sand didn't.

Solve for x . 875 = 5 x 3 Express the answer to the hundredths place (i.e., two digits after the decimal point).

Answers

Answer : The value of 'x' for this expression is, 5.59

Explanation :

The given expression is:

875=5x^3

Now we have to determine the value of 'x' by solving the above expression.

875=5x^3

(875)/(5)=x^3

175=x^3

x=(175)^(1/3)

x=5.59

Thus, the value of 'x' for this expression is, 5.59

A weather system moving through the American Midwest produced rain with an average pH of 5.02. By the time the system reached New England, the rain it produced had an average pH of 4.66. How much more acidic was the rain falling in New England?

Answers

Answer:

The rain falling in New England is 2.29 times more acidic than the one in the American Midwest.

Explanation:

The acidity of a solution depends on the concentration of H⁺ ions ([H⁺]). We can calculate this concentration from the pH using the following expression.

pH = -log ([H⁺])

American Midwest

pH = -log ([H⁺])

5.02 = -log ([H⁺])

[H⁺] = antilog (-5.02) = 9.55 × 10⁻⁶ M

New England

pH = -log ([H⁺])

4.66 = -log ([H⁺])

[H⁺] = antilog (-4.66) = 2.19 × 10⁻⁵ M

The ratio of concentrations is:

(2.19 * 10^(-5) M  )/(9.55 * 10^(-6) M) =2.29

The rain falling in New England is 2.29 times more acidic than the one in the American Midwest.

The change in the acidity of the rain falling in New England is mathematically given as

r=2.29

What is the change in the acidity of the rain falling in New England?

Question Parameter(s):

American midwest pH of 5.02

New England  pH of 4.66

Generally, the equation for the pH  is mathematically given as

pH = -log ([H⁺])

Therefore American midwest

pH = -log ([H⁺])

5.02 = -log ([H⁺])

[H⁺] = antilog (-5.02) = 9.55 × 10⁻⁶ M

and New england

pH = -log ([H⁺])

4.66 = -log ([H⁺])

[H⁺] = antilog (-4.66) = 2.19 × 10⁻⁵ M

In conclusion, the concentration ratio is

r=(2.19 * 10^(-5) M  )/(9.55 * 10^(-6) M)

r=2.29

Read more about pH value

brainly.com/question/15845370