Sally sold 1000987 hot dogs 3 years how many will she sell in 6 years

Answers

Answer 1
Answer: so 1000987 in 3 years or 1000987:3 or i like to put it as 1000987:3 
we notice that 6 is 2 times of 3 so we just multiply 1000987:3 by 2 and get 2001974:6
2001974 in 6 years

Related Questions

Compare the equation, y = 9x - 4x2, the graph below, and the table below. Which has the steepest rate of change from x = 1 to x = 2, and what is its value? x-1,1,2,3 y 0,2,0,-4A. graph, –1 B. table, -1/2 C. equation, –3 D. equation, -1/3
Pleaseeee help me with question 14, 16 and 20.
How many whole dollars can you make with 248 pennies? how many cents are left over
You can fly from Seattle to Boise for $137.50, from Boise to Witchita for $92.50 and from Witchita to Austin for $162.50. Use mental math to find the total cost of the flight from Seattle to Austin.
Jenny is building a rectangular garden around a tree in her yard. the southwest corner of the garden will be 2 feet south and 3 feet west of the tree. the northeast corner of the garden is 1 foot north and 4 feet east of the tree. what will be the perimeter of jenny's garden?a. 10 ftb. 20 ftc. 21 ftd. 25 ft

True or false the image of the point (-8,-5) under a reflection across the y-axis is (8,-5)

Answers

False. A reflection over the y-axis would result in: (-8,5)

Correct answer will be marked as brainliest

Answers

Answer:

h=9cm

P=(x+5)cm

b=(x-3)cm

by the Pythagoras theorem,

h^2=p^2+b^2

9^2=(x+5)^2+(x-3)^2

81=x^2+10x+25+x^2-6x+9

81=2x^2+4x+34

The perimeter of a rectangle is 34 units. Its width is 6.5 units. What is its length?

Answers

If the width is 6.5 then double that to work out the two widths which would be 13. Take that from the perimeter so you're left with 21. Half 21 to work out one length which is 10.5. Length = 10.5

Andy cut rope for an activity at outdoor camp. He had 504 centimeters of rope to cut into equal-length pieces. How many of the ways given below would use the entire amount of rope? Circle all that apply. A. 12 pieces of 42.3 centimeter long rope B. 15 pieces of 33.6 centimeter long rope C. 16 pieces of 31.5 centimeter long rope D. 20 pieces of 25 centimeter long rope E. 35 pieces of 14.4 centimeter long rope

Answers

Answer: B, C, E

Step-by-step explanation:

For us to know if the options are correct, we just have to multiply the length the rope was cut into by the number of pieces and check if it equals 504 centimeter.

A. 12 pieces of 42.3 centimeter long rope.

= 12 × 42.3

= 507.6

This is wrong

B. 15 pieces of 33.6 centimeter long rope

= 15 × 33.6

= 504cm

This is correct

C. 16 pieces of 31.5 centimeter long rope

= 16 × 31.5

= 504cm

This is correct

D. 20 pieces of 25 centimeter long rope

= 20 × 25

= 500cm

This is incorrect

E. 35 pieces of 14.4 centimeter long rope

= 35 × 14.4

= 504cm

This is correct

Therefore, the correct option are B, C and E.

If x = -3, then x 2-7x + 10 equals

Answers

Answer: 40

Step-by-step explanation: x=−3

(−3)2−(7)(−3)+10

(−3)2−(7)(−3)+10

=40

Making Consumer ChoicesI. The Bread Machine (25 points)r /> In real life, you must often make choices about whether to buy something pre-made or make it yourself. There are many things to consider: quality of homemade vs. bought, expense, convenience, enjoyment of making something, etc. In this response, you will be looking at the choice of buying a bread machine or relying exclusively on store bought bread.

A. The bread machine you are interested in costs $100 with tax.
The ingredients to make one loaf of bread cost $0.80.
What is the rate of cost of one loaf of bread?


B. What is your start up cost? (cost of machine)


C. Write a linear equation, y = mx + b for the total cost.


D. Graph the equation on the graph provided. You may use either Point Plotting or Slope-Intercept. Be sure to locate at least 3 points. You may want to do this in pencil in case you decide to use more points later in the problem.

Answers

cool question relying on real life scinarios

A.

1 loaf=inital cost for macine+cost per bread or
number of loaves=x
cost to make=y
y=100+0.8x
so to find 1 loaf, just subsitute 1 for x
y=100+.8(1)
y=100+0.8
y=100.80
1 loaf costs $100.80 to make

B.
start up cost is $100

C. linear equation is
start up cost+cost per loaf times loaf or
y=100+0.8x
in y=mx+b form
y=0.8x+100


C.
to find points, just subsitute values for x and get values for y (I used multiplules of 10 so that you wouldn't have to plot a decimal coordinate)

if we put it 0 for x, we get 100 for y
if we put in 10 for x, we get 108 for y
if we put in 20 for x, we get 116 for y
and of course don't use negative becasue you can't make negative amounts of bread