Muddy Meadows Earthmoving can purchase a bulldozer for $147,000. After 7 years of use, the bulldozer should have a salvage value of $50,000. What depreciation is allowed for this asset in Year 4 for.(a) Straight-line depreciation?(b) 150% declining balance depreciation?(c) 40% bonus depreciation with the balance using 5-year MACRS?PLEASE DO NOT USE EXCEL AND SHOW CALCULATIONS1.) a) $13,857; b) $15,676; c) $10,1612.) $13,857; b) $15,676; c) $44663.) $21,000; b) $15,676; c) $10,1614.) $13,857; b) $12,437; c) $10,161

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

1) a. $13,857 : b. $15,676 : c. $10,161

Explanation:

(a) Straight-line depreciation:

depreciation expense per year = ($147,000 - $50,000) / 7 = $13,857 per year

(b) 150% declining balance depreciation:

150% depreciation = 1/7 x 1.5 = 21.42%

depreciation expense year 1 = $147,000 x 1/7 x 1.5 = $31,500

depreciation expense year 2 = $115,500 x 1/7 x 1.5 = $24,750

depreciation expense year 3 = $90,750 x 1/7 x 1.5 = $19,446

depreciation expense year 4 = $71,304 x 1/7 x 1.5 = $15,279 (this number is similar to $15,676, so I will choose that number. Depreciation % may vary a little due to rounding)

(c) 40% bonus depreciation with the balance using 5-year MACRS:

depreciation expense year 1 = $147,000 x 40% = $58,800

depreciation expense year 2 = $88,200 x 32% = $28,224

depreciation expense year 3 = $88,200 x 19.20% = $16,934

depreciation expense year 4 = $88,200 x 11.52% = $10,161


Related Questions

On January 1, Year 1, Stratton Company borrowed $100,000 on a 10-year, 7% installment note payable. The terms of the note require Stratton to pay 10 equal payments of $14,238 each December 31 for 10 years. The required general journal entry to record the first payment on the note on December 31, Year 1 is:
Which 2 statements are correct about using the client details and dashboard screens of QuickBooks Online Accountant and working with client company files
Kingbird Resort opened for business on June 1 with eight air-conditioned units. Its trial balance on August 31 is as follows. KingBird Resort Trial Balance August 31, 2020 Debit Credit Cash $25,900 Prepaid Insurance 10,800 Supplies 8,900 Land 22,000 Buildings 122,000 Equipment 18,000 Accounts Payable $10,800 Unearned Rent Revenue 10,900 Mortgage Payable 62,000 Common Stock 99,300 Retained Earnings 9,000 Dividends 5,000 Rent Revenue 78,200 Salaries and Wages Expense 44,800 Utilities Expenses 9,200 Maintenance and Repairs Expense 3,600 $270,200 $270,200 Other data: 1. The balance in prepaid insurance is a one-year premium paid on June 1, 2020. 2. An inventory count on August 31 shows $443 of supplies on hand. 3. Annual depreciation rates are (a) buildings (4%) (b) equipment (10%). Salvage value is estimated to be 10% of cost. 4. Unearned Rent Revenue of $3,472 was earned prior to August 31. 5. Salaries of $392 were unpaid at August 31. 6. Rentals of $873 were due from tenants at August 31. 7. The mortgage interest rate is 8% per year.A. Journalize the adjusting entries on August 31 for the 3-month period June 1–August 31.No. Date Account Titles and Explanation Debit Credit1. Aug. 312. Aug. 313a. Aug. 313b. Aug. 314. Aug. 315. Aug. 316. Aug. 317. Aug. 31B. Prepare an adjusted trial balance on August 31.
The average annual return on the S&P 500 Index from 1986 to 1995 was 15.8 percent. The average annual T-bill yield during the same period was 5.6 percent. What was the market risk premium during these ten years?
Compute the amount of raw materials used during August if $39,000 of raw materials were purchased during the month and the inventories were as follows:Col1 Inventories Raw materials Work in process Finished goodsCol2 Balance August 1 $3,500 $12,000 $18,000Col3 Balance August 31 $3,600 $10,000 $16,000

Gilberto Company currently manufactures 65,000 units per year of one of its crucial parts. Variable costs are $1.95 per unit, fixed costs related to making this part are $75,000 per year, and allocated fixed costs are $62,000 per year. Allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys the part. Gilberto is considering buying the part from a supplier for a quoted price of $3.25 per unit guaranteed for a three-year period. Calculate the total incremental cost of making 65,000 and buying 65,000 units. Should the company continue to manufacture the part, or should it buy the part from the outside supplier?

Answers

Answer:

Incremental cost of buying the component = $69,500

Therefore the component shall be make in the company and shall not be bought from outside.

Explanation:

Provided the cost in case of manufacturing

65,000 units

Variable Cost = $1.95*65,000 = $126,750

Fixed Cost = $75,000

Total cost of making the product = $126,750 + $75,000 = $201,750

Total cost in case of buying the product

Price to be paid  = $3.25 * 65,000 = $211,250

Also the fixed cost of $60,000 will be incurred in any manner and is not avoidable.

In that case total cost of buying the product = $211,250 + $60,000 = $271,250

Incremental cost of buying the component = $271,250 - $201,750 = $69,500

Therefore the component shall be make in the company and shall not be bought from outside.

Final answer:

If Gilberto Company purchases the part externally, it will incur an extra cost of $12,750. Therefore, it is more cost-effective for the company to continue manufacturing the part in-house.

Explanation:

The first step is to calculate the total cost of producing 65,000 units in-house and the total cost of buying 65,000 units externally.

For in-house production: The cost is the sum of variable costs, fixed costs, and allocated costs, yielding: (65,000 units * $1.95/unit) + $75,000 + $62,000 = $198,500

For external purchasing: the total cost is simply 65,000 units * $3.25/unit = $211,250.

We subtract the in-house cost from the external purchasing cost to obtain the incremental cost: $211,250 - $198,500 = $12,750. Therefore, it costs an incremental $12,750 to buy 65,000 units externally compared to making them in-house. Considering the cost-effectiveness, Gilberto Company should continue to manufacture the parts in-house rather than buying them from the external supplier.

Learn more about Cost Analysis here:

brainly.com/question/34407434

#SPJ3

TB MC Qu. 05-109 Marquis Company uses... Marquis Company uses a weighted-average perpetual inventory system and has the following purchases and sales: August 2 10 units were purchased at $12 per unit. August 18 15 units were purchased at $14 per unit. August 29 12 units were sold. What is the amount of the cost of goods sold for this sale

Answers

Answer:

$158.40

Explanation:

For computation of amount of the cost of goods sold for this sale first we need to find out the Weighted Average Cost per unit which is shown below:-

Weighted Average Cost per unit = ((10 units × $12) + (15 units × $14)] ÷ (10 + 15)

= 330 ÷ $25

= $ 13.20 per unit

Cost of Goods Sold = Purchase per unit × Weighted Average Cost per unit

= 12 units × 13.20 per unit

= $158.40

Jayhawk had previously purchased merchandise for $40,000 The company returned $4,000 of the merchandise previously purchased because it was damaged. . The journal entry that Jayhawk would make for the return of the merchandise will include a:

Answers

Answer:

the options are missing, but I wrote down the two possible answers

the journal entry to record the purchase assuming perpetual inventory method:

Dr Merchandise inventory 40,000

    Cr Accounts payable 40,000

the journal entry to record the damaged merchandise assuming perpetual inventory method:

Dr Accounts payable 4,000

    Cr Merchandise inventory 4,000

OR

the journal entry to record the purchase assuming periodic inventory method:

Dr Purchases 40,000

    Cr Accounts payable 40,000

the journal entry to record the damaged merchandise assuming periodic inventory method:

Dr Accounts payable 4,000

    Cr Purchases returns 4,000

Atom Endeavour Co. issued $17 million face amount of 12.0% bonds when market interest rates were 13.38% for bonds of similar risk and other characteristics. Required: a. How much interest will be paid annually on these bonds

Answers

Answer:

$2,040,000

Explanation:

Annual Interest calculation

Interest = Par/Face Value × Coupon Rate

             =  $17,000,000 × 12.0%

             = $2,040,000

Therefore, interest to be paid annually on these bonds is $2,040,000.

Kay borrowed $200,000 for her business. First Bank loaned the money but required a surety and collateral. Kay put up her boat, valued at $110,000, and Anson agreed to guarantee the entire loan. After Kay had paid $50,000 of the loan, she asked First Bank to release the collateral since she wanted to sell it to her brother. The bank looked at her perfect payment record and agreed. Two weeks later, she sold the business, took the boat to Brazil, and never was heard from again. Can First Bank collect from Anson?

Answers

Answer:

Yes but only $90,000

Explanation:

Brainliest for anyone if they get this CORRECT.

Answers

Answer:

6

Explanation:

Find the percentage for 24% of 25.

That's how I did mine.

Answer:

UR FACE

Explanation:

magic

Other Questions