# 11 The net force on a vehicle that is accelerating at a rate of 1.5 m/s² is 2,800 newtons. What isthe mass of the vehicle to the nearest kilogram?

Step-by-step explanation:

Given

Required

Determine the mass of the vehicle

This question will be answered using Newton's second law

Substitute values for Force and Acceleration

Make Mass the subject

---- approximated

Hence, the mass of the vehicle is 1867kg

## Related Questions

Choose an integer from 1 to 2400 , what is the probabilty that the integer can not be divided by 6 and 8?

P=633/800

Step-by-step explanation:

The total number of integers from 1 to 2400  is 2400.

As understand we are looking for the numbers which can  be divided at least by one of the numbers 6 or 8. Lets call all integers which can be divided by 6 or by 8 " black" integers and others " white" integers.

For example 6 can be  divided by 6, however can not be divided by 8.  However it is divided by 6 so we have to  6 belongs to " black" untegers.

The number of integers which can be divided by 6 is

2400:6=400 (1st sheet of black integers)

The number of integers which can be divided by 8 is 2400:8=300 (2nd shhet of black numbers).

So total amount of " black" integers= 400+300=700.  However some of these integers can be divided both as by 6 as by 8.

These integers heve been included as to sheet 1 as to sheet 2. ANother words these integers have been included twice.  SO we have to find the

total number of such integers and deduct them from 700.

These are the integers as follows:

3*4*2=24

3*4*3=36

3*4*4=48

3*4*5=60

3*4*6=72 ...

So these is any integer from 1 to 2400 which can be divided by 12 but own 12.

The number of such integers is:

2400:12-1=200-1=199

So the number of black integers is 700-199=501

That means that the number of white integers is 2400-501 = 1899

The required probability is P=1899/2400=633/800

If a shoe company has $1 million in fixed costs, its average shoe sells for$50 a pair, and variable costs are $30 per unit, how many units does the company need to sell to break even? (Show work) ### Answers Answer: s Step-by-step explanation: bdjdiwo9929191isjjz Write 8×8×8×8×8 as power ​ ### Answers Answer: Step-by-step explanation: Hello, because we use five time 8 in the multiplication hope this helps Your answer would be 8^5, (8 to the power of 5) the reason behind the five is because we see the 8 being multiplied about 5 times According to the Fundamental Theorem of Algebra, how many roots exist for the polynomial function? ### Answers Answer: 5 Step-by-step explanation: If you deposit$5,000 into an account that pays 4% simple interest, what will the balance be in 6 years?

$6,200 i hope this helps! :) Step-by-step explanation: the 4% interest of the$5000   4% of 5000 = 200

multiply by 6 for the 6 years   200 * 6 = 1200

add the 1200 to the 5000   5000 + 1200 = 6,200

Which statement is true regarding the graphed functions?f(0) = 2 and g(–2) = 0
f(0) = 4 and g(–2) = 4
f(2) = 0 and g(–2) = 0
f(–2) = 0 and g(–2) = 0

let's analyze each case to determine the solution

case 1) f(0) = 2 and g(–2) = 0

For x=0-----> find the value of f(0) in the graph-----> f(0)=4

For x=-2-----> find the value of g(-2) in the graph-----> g(-2)=0

therefore

the statement of the case 1) is false

case 2) f(0) = 4 and g(–2) = 4

For x=0-----> find the value of f(0) in the graph-----> f(0)=4

For x=-2-----> find the value of g(-2) in the graph-----> g(-2)=0

therefore

the statement of the case 2) is false

case 3) f(2) = 0 and g(–2) = 0

For x=2-----> find the value of f(2) in the graph-----> f(2)=0

For x=-2-----> find the value of g(-2) in the graph-----> g(-2)=0

therefore

the statement of the case 3) is true

case 4) f(–2) = 0 and g(–2) = 0

For x=-2-----> find the value of f(-2) in the graph-----> f(-2) is greater than 12

For x=-2-----> find the value of g(-2) in the graph-----> g(-2)=0

therefore

the statement of the case 4) is false

therefore

f(2) = 0 and g(–2) = 0-------> this statement is true

The correct option is .

Further explanation:

Consider a function as .

...... (1)

Consider the function as .

...... (2)

Substitute 0 for in equation (1) to obtain the value of and also the value of can be obtained from the graph by finding the value of at .

Substitute 2 for in equation (1) to obtain the value of and also the value of can be obtained from the graph by finding the value of at .

Substitute for in equation (2) to obtain the value of and also, the value of can be obtained from the graph by finding the value of at .

Now check the option that is satisfied by the obtained value.

In the option (a) the value of is 2 which is not equal to the obtained value so this option is not correct.

In the option (b) the value of is 4 which is not equal to the obtained value so this option is not correct.

In the option (c) the value of is 0 which is equal to the obtained value and the value of is 0 which is also equal to the obtained value so this option is correct.

In the option (d), the value of is 0 but from the graph it can be observed that the value of is greater than 12, so this option is not correct.

1. Problem on Function brainly.com/question/1691598

2. How to solve Function brainly.com/question/1632445