Answer:

**Answer:**

**60 points.**

**Step-by-step explanation:**

Bar diagram which represents the ratio of the points earned by the home team and visitor's team.

Fro the bar diagram,

Ratio of the points earned =

=

If the points earned by the home team = 84

=

=

Points earned by the visitor's team =

= 60

Therefore, 60 points were earned by the visitor's team.

Which is equivalent to the following expression (3m^2+2mn-n^2)+(m^2+4mn-n^2)

The amount of cream sauce on the fettuccine at Al Fred-O's follows a Normal distribution, with a mean of 3.78 ounces and a standard deviation of 0.14 ounce. A random sample of 12 plates of fettuccine is selected every day and the sauce is measured. What is the probability that the mean weight will exceed 3.81 ounces

The diagonals AC and BD of the convex quadrilateral ABCD with area 28 intersect each other at point O. The lines which are parallel to the diagonal AC come through the midpoints of segments BO and DO . Find the area of the portion of the quadrilateral that is between those lines.

Which fraction is the greatest (represents the largest quantity) ? a.1/3 b.3/8. c.2/5 d.1/2

What is the opposite of the three rational numbers.|-13| =|14| =- |42| =

The amount of cream sauce on the fettuccine at Al Fred-O's follows a Normal distribution, with a mean of 3.78 ounces and a standard deviation of 0.14 ounce. A random sample of 12 plates of fettuccine is selected every day and the sauce is measured. What is the probability that the mean weight will exceed 3.81 ounces

The diagonals AC and BD of the convex quadrilateral ABCD with area 28 intersect each other at point O. The lines which are parallel to the diagonal AC come through the midpoints of segments BO and DO . Find the area of the portion of the quadrilateral that is between those lines.

Which fraction is the greatest (represents the largest quantity) ? a.1/3 b.3/8. c.2/5 d.1/2

What is the opposite of the three rational numbers.|-13| =|14| =- |42| =

**Answer:**

$54

**Step-by-step explanation:**

[3,000 / 100] x 6 = 180 - Liters of gas will be used on a 3,000 Km trip.

180 x 1.20 = 216 - total cost of gas over 3,000 Km trip.

216/4 = $54 - share of each one of the 4 people

**Answer:**

D

**Step-by-step explanation:**

When an equation shifts down, you simply subtract the amount of units and when it shifts up, you add the amount of units so since it is 2 units down, it is -2

**Answer:**

D

**Step-by-step explanation:**

It is D because 'moving it down 2 spaces' has to do with the y-axis. If you move a line 2 spaces down then you are moving it down by -2.

b. adding -4 to point b

c. adding -9 to point a

d. subtracting 14 from point c

the answer to this is B

H0: ? ?

H1: ? >

(b) State the decision rule for .01 significance level. (Round your answer to 3 decimal places.)

Reject H0 if t >

(c) Compute the value of the test statistic. (Round your answer to 2 decimal places.)

Value of the test statistic

(d) Is there enough evidence to substantiate that residents of Wilmington, Delaware have more income than the national average at the .01 significance level?

Answer:

A) Null Hypothesis; H0: μ = $41,500

Alternative hypothesis; H1: μ > $41,500

B) Reject H0 is t > 2.821433

C) t = 1.79

D) there is no sufficient evidence to support the claim that residents of Wilmington, Delaware have more income than the national average

Step-by-step explanation:

A) The hypotheses is given as;

Null Hypothesis; H0: μ = $41,500

Alternative hypothesis; H1: μ > $41,500

B) From online t-score calculator attached using significance level of 0.01 and DF = n - 1 = 10 - 1 = 9, we have;

t = 2.821433

Normally, when the absolute value of the t-value is greater than the critical value, we reject the null hypothesis. However, when the absolute value of the t-value is less than the critical value, we fail to reject the null hypothesis.

Thus, if t > 2.821433, we will reject the null hypothesis H0.

C) Formula for the test statistic is;

t = (x' - μ)/(s/√n)

We have, μ = 41500, x' = 47500, s = 10600, n = 10

t = (47500 - 41500)/(10600/√10)

t = 1.79

D) So, 1.79 is less than the t-critical value of 2.821433. Thus, we will fail to reject the null hypothesis and conclude that there is no sufficient evidence to support the claim that residents of Wilmington, Delaware have more income than the national average

Let the price of flowers in September be x, then (100 + 20)/100 * x = $1.50

120/100 * x = $1.50

1.2x = $1.50

x = $1.50/1.2 = $1.25

The price of flowers in September is $1.25

Total money realised in September = $1.25 x 900 = $1,125

40% earned = 0.4 x $1,125 = $450

Total money realised in October = $1.50 x 700 = $1,050

40% earned = 0.4 x $1,050 = $420

The class earned more money in September and they earned $30 more than in October.

120/100 * x = $1.50

1.2x = $1.50

x = $1.50/1.2 = $1.25

The price of flowers in September is $1.25

Total money realised in September = $1.25 x 900 = $1,125

40% earned = 0.4 x $1,125 = $450

Total money realised in October = $1.50 x 700 = $1,050

40% earned = 0.4 x $1,050 = $420

The class earned more money in September and they earned $30 more than in October.

**Step-by-step explanation:**

2⁵ˣ = 8ˣ⁺²

2⁵ˣ = (2³)ˣ⁺²

2⁵ˣ = 2³ˣ⁺⁶

5x = 3x + 6

2x = 6

x = 3