Your friend, Suzie Whitson, has designed a new type of outdoor toy that helps children learn basic concepts such as colors, numbers, and shapes. Suzie’s product will target two groups: day care centers in warm climates and home school programs. Her company is Jiffy Jet and costs for last month follow: Factory rent $ 3,130 Company advertising 1,060 Wages paid to assembly workers 30,500 Depreciation for salespersons’ vehicles 2,200 Screws 535 Utilities for factory 845 Assembly supervisor’s salary 3,580 Sandpaper 185 President’s salary 5,180 Plastic tubing 4,050 Paint 285 Sales commissions 1,350 Factory insurance 1,170 Depreciation on cutting machines 2,000 Wages paid to painters 7,550 Assume that Suzie Whitson has decided to begin production of her outdoor children’s toy. Required: 1 and 2. Identify each of the preceding costs as either a product or a period cost. If the cost is a product cost, decide whether it is for direct materials (DM), direct labor (DL), or manufacturing overhead (MOH) and also identify each of the preceding costs as variable or fixed cost

Answers

Answer 1
Answer:

Factory rent -$ 3,130- Product - MOH - Fixed

Company advertising- 1,060- Period - Variable

Wages paid to assembly workers -30,500- Product - DL - Variable

Depreciation for salespersons’ vehicles- 2,200- Period - Fixed

Screws- 535- Product - DM - Variable

Utilities for factory -845-Product - MOH - Variable

Assembly supervisor’s salary -3,580- Product - MOH - Fixed

Sandpaper- 185- Product - MOH - Variable

President’s salary -5,180- Period - Fixed

Plastic tubing- 4,050- Product - MOH - variable

Paint -285- Product - DM - Variable

Sales commissions- 1,350- Period - Variable

Factory insurance- 1,170- Product - MOH - fixed

Depreciation on cutting machines- 2,000- Product - MOH - Fixed

Wages paid to painters -7,550-  Product - DL - Variable

  •  Direct materials are those materials and supplies that are consumed during the manufacture of a product, and which are directly identified with that product.

  • Direct labor is production or services labor that is assigned to a specific product, cost center, or work order.  

  • Manufacturing overhead refers to indirect factory-related costs that are incurred when a product is manufactured.

  • Period costs are not directly tied to the production process. Overhead or sales, general, and administrative costs are considered period costs. SG&A includes costs of the corporate office, selling, marketing, and the overall administration of company business.

  • Product costs are the direct costs involved in producing a product. A manufacturer would have production costs that include- Direct labor, Raw materials, Manufacturing supplies, Overhead that's directly tied to the production facility such as electricity.

  • Variable cost is a corporate expense that changes in proportion to production output.

  • Fixed cost is a cost that does not change with an increase or decrease in the number of goods or services produced or sold.

 

 

 To know more about the variable costs, and the fixed cost, refer to the link below:

brainly.com/question/13284961

Answer 2
Answer:

Answer:

Factory rent $ 3,130: Product - MOH - Fixed

Company advertising 1,060: Period - Variable

Wages paid to assembly workers 30,500: Product - DL - Variable

Depreciation for salespersons’ vehicles 2,200: Period - Fixed

Screws 535: Product - DM - Variable

Utilities for factory 845: Product - MOH - Variable

Assembly supervisor’s salary 3,580: Product - MOH - Fixed

Sandpaper 185: Product - MOH - Variable

President’s salary 5,180: Period - Fixed

Plastic tubing 4,050: Product - MOH - variable

Paint 285: Product - DM - Variable

Sales commissions 1,350: Period - Variable

Factory insurance 1,170: Product - MOH - fixed

Depreciation on cutting machines 2,000: Product - MOH - Fixed

Wages paid to painters 7,550:  Product - DL - Variable

Explanation:

- Direct materials are those materials and supplies that are consumed during the manufacture of a product, and which are directly identified with that product.

- Direct labor is production or services labor that is assigned to a specific product, cost center, or work order.  

- Manufacturing overhead refers to indirect factory-related costs that are incurred when a product is manufactured.

- Period costs are not directly tied to the production process. Overhead or sales, general, and administrative (SG&A) costs are considered period costs. SG&A includes costs of the corporate office, selling, marketing, and the overall administration of company business.

- Product costs are the direct costs involved in producing a product. A manufacturer, for example, would have production costs that include: Direct labor, Raw materials, Manufacturing supplies, Overhead that's directly tied to the production facility such as electricity.

- Variable cost is a corporate expense that changes in proportion to production output.

- Fixed cost is a cost that does not change with an increase or decrease in the amount of goods or services produced or sold.

In this exercise:

Factory rent $ 3,130: Product - MOH - Fixed

Company advertising 1,060: Period - Variable

Wages paid to assembly workers 30,500: Product - DL - Variable

Depreciation for salespersons’ vehicles 2,200: Period - Fixed

Screws 535: Product - DM - Variable

Utilities for factory 845: Product - MOH - Variable

Assembly supervisor’s salary 3,580: Product - MOH - Fixed

Sandpaper 185: Product - MOH - Variable

President’s salary 5,180: Period - Fixed

Plastic tubing 4,050: Product - MOH - variable

Paint 285: Product - DM - Variable

Sales commissions 1,350: Period - Variable

Factory insurance 1,170: Product - MOH - fixed

Depreciation on cutting machines 2,000: Product - MOH - Fixed

Wages paid to painters 7,550:  Product - DL - Variable


Related Questions

Larry and May own real property equally as tenants in common. Larry dies and in his will, he gave his real property to Kari. Who is the owner of the property?
The Model E extender fits with the 2 inch heavy duty hitches.The contract calls for 247 Model E extenders per week to be delivered in equal installments over the 16 weeks of the contract. The goal of Alpha Assemblies is to work 40 hours per week. The actual work time for completing the Model E extenders has been broken down by process in the table below. Also provided is the anticipated learning rate for each process. All processes must be performed in sequence and each step has its own separate and unique workcenter. To achieve the goal of working 40 hours per week or less, the cycle time must be lower than the takt time. What is the expected Cycle Time for Model E in Week 16? Note: learning is applied to the batch quantity per week. Do not try to break out the units within a week.Process Time Required per Unit Predecessor Task Learning RateA 9 82B 12 A 86C 18 B 81D 9 C 90E 12 D 80F 17 E 88G 14 F 83H 12 G 85I 8 H 82
Bill's Grill is a popular college restaurant that is famous for its hamburgers. The owner of the restaurant, Bill, mixes fresh ground beef and pork with a secret ingredient to make delicious quarter-pound hamburgers that are advertised as having no more than 25% fat. Bill can buy beef containing 80% meat and 20% fat at $0.85 per pound. He can buy pork containing 70% meat and 30% fat at $0.65 per pound. Bill wants to determine the minimum cost way to blend the beef and pork to make hamburgers that have no more than 25% fat. What is objective function for the mathematical formulation, in words?
The projected benefit obligation was $460 million at the beginning of the year. Service cost for the year was $25 million. At the end of the year, pension benefits paid by the trustee were $21 million and there were no pension-related other comprehensive income accounts requiring amortization. The actuaries discount rate was 5%.
Jan's Dry Cleaning holds $10,000 on a typical day, although only $2,000 is essential for carrying out business. Making a midday deposit is estimated to reduce cash holdings to $8,000 and cost an extra $80 per year in lost production. If, in addition, an armored car service is engaged to pick up cash more frequently for a fee of $120 per year, cash holdings will be further reduced to $6,000 per day. Employing a computerized cash management service for an annual fee of $180 would reduce cash holdings further to $4,000. If any reduction in cash holdings will be invested in government bonds earning 3 percent, then how much money should Jan's hold?

Able, Baker, and Charlie are the only three stocks in an index. The stocks sell for $93, $351, and $74, respectively. If Baker undergoes a 2-for-1 stock split, what is the new divisor for the price-weighted index?

Answers

Answer:

1.98359

Explanation:

Given that :

Index have three stocks and the prices of those sticks are $93, $351, and $74, respectively. Usually what stock split does is to increase he number of share outstanding without any interference with the original total amount of money.

So if Baker ( the company B ) undergoes 2:1 split stock, it typically implies that one share will be divided by two shares.

New divisor for price - weighted index is given by the formula:

Price weighted index = \frac{Price_(A) + Price _(B afterstockspit) +Price_(C)}{\frac{Price_(A) + Price _(B beforestockspit) +Price_(C)} {Number of Stocks     } }

Price of stock B before stock split is = $351

To determine the new stock B after stock split; we have

Price weighted index₀ = (Price _(B before stock split))/(Stocl split ratio)

= (351)/(2)

= $175.5

The new divisor for the price weighted index is as follows;

Price weighted index = \frac{Price_(A) + Price _(B afterstockspit) +Price_(C)}{\frac{Price_(A) + Price _(B beforestockspit) +Price_(C)} {Number of Stocks     } }

Price weighted index = (93+175.5+74)/(   (93+351+74)/(3) )

Price weighted index = 1.98359

Thus, the new divisor for the price weighted index = 1.98359

Answer:The New Divisor for the price weighted index = 4.29 (rounded off to two decimals)

Explanation:

Able stock = $93

Baker = $351

Charlie = $74

Price Weighted Index Formula = sum of company share prices/number of companies

Price Weighted Index Formula = ($93 + $351 + $74)/5

Price Weighted Index = $425/5 = $85

The Price Weighted index before share split = $85 and the divisor is 5

Calculating the New Divisor for the Price weighted index

Let The new divisor for the price weighted index be α

Price of Barker stock after sare split = $351 x 1/2 = $175.5

Price Weighted Index = 85

Price Weighted Index= ($93 + $175.5 + $74)/α = $85

($93 + $175.5 + $74)/α = $85

cross multiply

$85α = ($93 + $175.5 + $74)

$85α = $342.5

α = $342.5/$85 = 4.29411765

α = 4.29

The New Divisor for the price weighted index = 4.29 (rounded off to two decimals)

   

1. The roles of money Antonio just graduated from college and is now in the market for a new car. He has saved up $4,000 for a down payment. He's deciding between a Super and a Duper. The Super is priced at $23,599, and the Duper is priced at $18,999. After agonizing over the decision, he decides to buy the Duper. He writes the dealership a check for $4,000 and takes out a loan for the remainder of the purchase price.

Answers

Answer:

Explanation:

Antonio used the value of money as a unit of account to compare the value of the two cars namely Super and Duper and come to the conclusion that Duper was cheaper to Super

Antonio saved $ 4000 in his checking account  which he gave to the seller. This represent money's role as a store of value

Antonio write a check of the money he saved to the seller and the seller accepted it and gave him the car which fulfill the role of money as a medium of exchange.

Paragon CompanyAlvin, the production manager of Paragon Company, wants to select the best supplier of raw materials from among several vendors. He has several choices and has done research into which company provides the best services and products. One company is known to be extremely timely, another is much lower in price but often late in deliveries, and the third is well-known to provide the highest quality products available.According to the rational choice decision-making process, the first step in solving this problem would be to___________.A. choose the best decision process.B. evaluate the decision inputs.C. research the problem.D. identify the problem or opportunity.E. let all of these steps occur simultaneously.

Answers

Answer:

The answer is D. identify the problem or opportunity.

Explanation:

The first step in making the right decision is recognizing the problem or opportunity and deciding to address it, this involves  determining why this decision will make a difference to your customers.

Parent company X and subsidiary company Y file a calendar year consolidated federal income tax return. Company X reported a $120,000 tax loss, which included a $10,000 dividend from Y. Company Y reported $140,000 of taxable income, which included $30,000 of dividends received from less than 20% owned stock investments. Neither company took into account any applicable dividends received deduction. What is the group's consolidated tax loss for the year

Answers

Answer:

The adjusted tax loss of the group is $11000

Find detailed computation in the attached spreadsheet.

Explanation:

The the tax loss of the of parent company X needs to be adjusted for inter-company dividends of $10000.By eliminating the dividends,the loss becomes $130,000.

On other hand,the profit of company Y needs to be adjusted as well for 70% dividends-received deduction,by eliminating 70% of $30000 dividends received, which amounts to $21000.

By deducting the $21000 from $140000 taxable income,taxable income drops to $119000.

On aggregation, the adjusted tax loss of parent and adjusted taxable income of subsidiary gives $11000 tax loss.

Seller in Georgia and buyer in the Netherlands enter into a contract for the sale of goods, CIF port of Amsterdam. The seller refused to ship. The buyer brings an action for damages. In the US, a court would probably rule

Answers

Answer: b.

damages should be measured by the difference between the contract price and the market price of the goods at the port of shipment

Explanation: Because the contract has already been initiated and was defaulted by the seller. The Judge would ask him to pay for damages. And this will be measured by subtracting the contract price of the goods from the market price. I.e the price the goods would gave been sold and the price the seller accepted to sell to the buyer according to the contract they signed.

Melissa sold some of her Bitcoin in 2021 for a $200,000 long-term capital gain, bringing her total taxable income to $450,000. What is the tax on this capital gain if she files her return as Head of Household?

Answers

Melissa's capital gain tax from the sale of her Bitcoin in 2021 for a long-term capital gain of $200,000, and as Head of Household is $30,000.

Data and Calculations:

Long-term capital gain = $200,000

Total taxable income = $450,000

Assumed long-term capital tax rate = 15%

Thus, the tax on Melissa's capital gain tax from the sale of her Bitcoin in 2021 for a long-term capital gain of $200,000, and as Head of Household is $30,000 ($200,000 x 15%).

Learn more about long-term capital gain here: brainly.com/question/25117603

Answer:

hi so im thinking its $250,000 dollors probaly

Explanation: